Poznański rynek nieruchomości mieszkaniowych stabilny

W 2010 r. na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Poznaniu obserwować można było stabilizację cen i przyrost oferty firm deweloperskich, wynika z raportu firmy Emmerson.

Na koniec ubiegłego roku w stolicy Wielkopolski w ofercie były mieszkania wchodzące w skład 93 projektów. Najwięcej lokali oferowanych było w dzielnicy Grunwald, w IV kwartale ub.r. nabywcy mieli do wyboru ok. 1,3 tys. mieszkań, podczas gdy jeszcze kwartał wcześniej było to ok. 900 lokali. Pod względem podaży drugie miejsce zajęło Stare Miasto, gdzie w ofercie znajdowało się już o 400 mieszkań mniej, a trzecie – Wilda. Kolejne w zestawieniu były natomiast Nowe Miasto i Jeżyce.

Z danych Emmersona wynika, że najdroższe mieszkania oferowane przez firmy deweloperskie w Poznaniu znajdują się w dzielnicy Wilda, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 7,5 tys. zł. W pozostałych czterech lokalizacjach ceny wahają się w przedziale od 6,3 do 6,9 tys. zł/m².

W ciągu 2010 r. oferta mieszkaniowa w Poznaniu zwiększyła się o ponad 1 tys. lokali i na koniec roku wynosiła ok. 3,6 tys. mieszkań. Średnia cena dla całego miasta na koniec 2010 r. sięgała 6,75 tys. zł/m². Ukształtowała się więc na poziomie umożliwiającym skorzystanie z dopłat w ramach programu „Rodzina na swoim”, co wydaje się być celowym zabiegiem ze strony deweloperów. Stawiają oni bowiem na klientów zainteresowanych zakupem mieszkań popularnych o powierzchni od 45 do 60 m² i dostosowują ofertę do potrzeb rynku.